І. Рішення Європейського Суду з прав людини

 Рішення ЄСПЛ щодо наступних правових концептів:

      • визначення поводження, що суперечить ст. 3 (заборона катування) ЄКПЛ

        •  рішення ЄСПЛ із посиланнями на інформацію по країнах походження

ІІ. Національна судова практика розгляду спорів щодо статусу біженця

Матеріали для розгляду спорів щодо статусу біженця:

Практично-методичний посібник для кандидатів на посаду судді та суддів адміністративних судів "Особливості розгляду справ, пов'язаних із статусом біженця та додатковим захистом"

• Контрольний перелік для судді щодо розгляду позову про оскарження рішення щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового захисту

• Контрольний перелік для судді щодо інформації про країну походження

• Стандарти вірогідності та оцінка ризику

Керівництво УВКБ ООН з процедур та критеріїв визначення статусу біженців (відповідно до Конвенції 1951 р. та Протоколу 1967 р., які стосуються статусу біженців) (1992 р.)

Про обов'язки та стандарти доказування у заявах біженців. Позиція УВКБ ООН (16 грудня 1998 р.)

Керівні принципи міжнародного захисту біженців. Застосування положень про виключення: пункт F статті 1 Конвенції 1951 року про статус біженців (УВКБ ООН, Женева, вересень, 2003)

Директива Європарламенту і Ради ЄС стосовно стандартів для кваліфікації громадян третіх країн чи осіб без громадянства як бенефіціарів міжнародного захисту і стосовно єдиного статусу для біженців або для осіб, що мають право на додатковий захист, і стосовно змісту захисту, що надається (перероблена) (13 грудня 2011 р.)

Директива Ради "Про мінімальні стандарти процедур надання та відкликання статусу біженця в Державах-членах" (1 грудня 2005 р.)

 Информация о странах в процедурах убежища: Качество как юридическое требование   в ЕС (2011)

 Постанова пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 25 червня 2009 року N 1  "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" (в редакції від 16 березня 2012 р.)

Аналіз судової практики адміністративних судів України, уповноважених розглядати скарги шукачів статусу біженця щодо негативних рішень міграційних органів по їх справах (травень, 2011)

Висновки Міжнародної юридичної групи AstapovLawyers щодо практики адміністративних судів в Україні у вирішенні справ шукачів притулку (травень, 2011)

Інформаційний лист ВАСУ Головам апеляційних адміністративних судів N 2197/11/13-11 від 24.11.2011 щодо об'єднання в одне провадження позовних вимог кількох осіб, поєднаних родинними зв'язками, згідно із Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"

Лист ВАСУ Головам апеляційних адміністративних судів No 373/11/13-12 від 8.02.2012 стосовно визначення належного відповідача у  справах щодо статусу біженця у зв'язку з ліквідацією ДКНР

Лист ВАСУ Головам апеляційних адміністративних судів No 1172/12/13-12 від 27.04.12 щодо непроведення УВКБ ООН ідентифікації іноземців через контакти з країнами їх походження

Законодавство та судова практика стосовно міжнародного захисту в Україні, виступ Регіонального Представника УВКБ ООН на Міжнародній науково-практичній конференції: "Роль і вплив практики адміністративного судочинства на розвиток публічного права" До 10-ї річниці Вищого адміністративного суду України. Також відео виступу юристу Секретаріату ЕСПЛ щодо захисту біженців в практиці цього суду." (30.11.2012) 

Збірник судових рішень з процедури надання статусу біженця в Україні. Науково-практичний коментар (2005). Містить витяги з рішень ЄСПЛ українською (сторінки 133 -151).  

Статистика адміністративних судів України 3х інстанцій з розгляду спорів пов'язаних зі статусом біженця за 2011-2015

 

ІІІ. Національна судова практика розгляду спорів щодо примусового видворення

Практично-методичний посібник для кандидатів на посаду судді та суддів з розгляду справ про примусове видворення та екстрадицію

Статистика адміністративних судів України 3х інстанцій з розгляду справ пов'язаних з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України за 2011-2014

 

IV. Національна судова практика розгляду спорів щодо екстрадиції

Ухвала Вищого адміністративного суду України про відмову в задоволенні касаційної скарги ГПУ, яка намагалась скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду через те, що начібто судами були неповно з'ясовані обставини, які мають значення у справі щодо екстрадиції та були порушені норми чинного матеріального законодавства. Справа стосувалась громадянина Російської Федерації визнаного біженцем за мандатом УВКБ ООН, який має побоювання переслідувань за політичними ознаками. Колегія ВАСУ ухвалила постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду за позовом особи до ГПУ про визнання протиправним та скасування її рішення залишити без змін (30.01.2013).

Ухвала Апеляційного суду міста Києва від 6 червня 2013 р. про скасування рішення Генеральної прокуратури України (ГПУ) про видачу (екстрадицію) до Республіки Узбекистан. При постановленні ухвали, суд звернув увагу на неправомірність прийняття рішення про видачу (екстрадицію) особи, якщо така особа подала заяву про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, чи скористалася відповідно до законодавства правом на оскарження рішення щодо зазначених статусів, до остаточного розгляду заяви (відповідно до ст.13 Кодексу адміністративного судочинства України, включаючи касаційне оскарження). Тому рішення ГПУ про видачу було винесене з порушенням норм ст.590 Кримінального процесуального кодексу України та ст.3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1951 р. Також суд надав належну оцінку тому факту, що дана особа за клопотання УВКБ ООН була визнана біженцем Міграційною службою Швеції, а ст.31 Закону України ?Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту? від 08 липня 2011 р. визначає, що іноземці та особи без громадянства, яких визнано біженцями іншими державами - учасницями Конвенції про статус біженців 1951 р. і Протоколу щодо статусу біженців 1967 р. і які перебувають в Україні, не можуть бути вислані або примусово повернуті до країн, де їх життю або свободі загрожує небезпека. Ухвалою Апеляційного суду міста Києва було скасовано рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 20 січня 2013 р. та  рішення ГПУ про видачу (екстрадицію) від 25 січня 2013 р. 

V. Національна судова практика розгляду спорів щодо незаконності недопуску на територію України та тримання в транзитній зоні аеропорту шукача притулку