ПРЕС-РЕЛІЗ: Всесвітній День Біженців: Звернення Верховного Комісара ООН к справах біженців Антоніу Гутерріша

Протягом останніх п?яти з половиною десятиліть Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мало честь нести відповідальність за допомогу більш ніж 50 мільйонам людей у цілому світі, змушеним залишити свої домівки, у відбудові їхнього життя. За всю історію УВКБ ООН, якою ми пишаємося, нас постійно надихала надзвичайна відвага біженців, яким ми допомагаємо та яких захищаємо.

Хоча історія кожного біженця є унікальною та їхні страждання - особистими, всіх їх об?єднує виняткова відвага ? відвага спрямована не лише на виживання, але й на збереження та відбудову зруйнованого життя.

Тому темою цьогорічного Всесвітнього дня біженців 20 червня стала ?Відвага?. У цей день ми віддаємо належне нездоланній силі духу десятків мільйонів біженців та переміщених осіб, які перебороли колосальні втрати та труднощі й змогли почати все заново.

 

На щастя, більшості з нас протягом життя не довелося стикатися з таким страхом, який змушує людей ? звичайних людей, таких як і всі ми ? рятуватися втечею. Залишаючи все знайоме, все дороге, біженці зустрічають непевне майбутнє у незнайомому середовищі. Уявіть, яка відвага потрібна, щоб вистояти перед перспективою провести місяці, роки, чи можливо навіть усе життя, у вигнанні.

Та все ж, не зважаючи ні на що, біженці відмовляються втрачати надію. У Агенції ООН у справах біженців наша робота полягає у забезпеченні захисту, котрий дає їм надію на світле майбутнє. Сьогодні у 115 країнах, в тому числі й у найбільш непристосованих місцях планети, 6000 співробітників УВКБ ООН намагаються знайти довготривалі рішення для більш ніж 19 мільйонів біженців та інших осіб, якими опікується організація. Я вшановую їхню відданість та відданість усіх наших партнерів у неурядових організаціях, котрі так багато роблять, допомагаючи у цілому світі людям, змушеним залишити домівки ? часто особисто жертвуючи багатьма речами.

Ми живемо у важкі часи, і це особливо вірно для біженців та переміщених осіб. Конфлікти сьогодні часто зачіпають усе цивільне населення, змушуючи його рятуватися втечею. Багато людей прибувають до наших таборів, не маючи при собі нічого та страждаючи від серйозних травм ? особливо жінки, діти та літні люди. У середньому жінки та діти становлять близько трьох четвертих будь-якої групи біженців. Надання спеціальної допомоги та підтримки цим вразливим групам має бути пріоритетом у будь-якій надзвичайній ситуації та є ключовим компонентом загальної роботи УВКБ ООН із захисту біженців.

На жаль, однак, безпеку все важче знайти у сучасному світі. У той час як країни, що розвиваються, котрі мають найменше можливостей, приймають більшість біженців світу, багато які з розвинутих індустріалізованих держав продовжують запроваджувати все більш жорсткі обмеження у наданні притулку. Усі ми повинні нести відповідальність за забезпечення того, щоб люди, котрі насправді потребують міжнародного захисту, отримували його.

Міжнародна спільнота повинна також більше робити для внутрішньо переміщених осіб, котрих у світі нараховується 20-25 мільйонів ? людей, що залишили свої домівки, в основному через конфлікти чи переслідування, але залишаються у власній країні походження і тому не є біженцями у правовому сенсі. Очевидно, такі юридичні розрізнення мають невелике значення для тих внутрішньо переміщених громадян, котрі змушені були залишити домівки та котрі стикаються з тими ж проблемами, що й біженці. Докладаючись до спільних зусиль ООН, УВКБ ООН у теперішній час займається більш ніж 5,6 мільйонами внутрішньо переміщених осіб серед загальної кількості в 19,2 мільйонів осіб, котрими воно опікується.      

Після того, як задоволені першочергові потреби біженців, УВКБ ООН прагне знайти одне з трьох довгострокових рішень для них. Перевага надається репатріації ? добровільному поверненню додому після виникнення необхідних умов. Другим рішенням є місцева інтеграція у країні, котра першою надала притулок. І останнім є переселення до третьої країни, можливо досить далекої від батьківщини. Чи повернення на власну спустошену батьківщину, чи початок життя заново у чужій країні ? здійснення будь-якого з цих рішень також потребує справжньої відваги. І все ж мільйони біженців роблять цей сміливий вибір, відбудовуючи власну батьківщину чи приносячи нове життя, енергію та багате культурне різноманіття до громад, що їх приймають.

То давайте ж у цей Всесвітній день біженців знайдемо час для того, аби вшанувати та знайти натхнення у цих звичайних людей, котрі виявили таку надзвичайну відвагу ? мільйонів біженців та переміщених осіб світу.

Загальна інформація:
•    Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців було створено 14 грудня 1950 р., і почало працювати 1 січня 1951 р.
•    УВКБ ООН працює в Україні від березня 1994 р. Від 1996 до 2010 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 32 мільйони доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій і надали допомогу у підтримці життя тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 р. досягла 600 000 доларів США).
•    УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп?ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітетові у справах національностей і релігій, Обласним міграційним службам, Прикордонній службі) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.
•    Згідно зі статистичним звітом кінця 2010 р., натепер в Україні перебуває 1 345 шукачів притулку, 3 022 визнаних біженців та 6 412  осіб без громадянства. 
•    УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливого умов.
•    Натепер в усьому світі нараховується 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю з яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27,1 мільйони людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983 000 шукачів притулку).
•    За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.
•    Протягом останніх 60 років УВКБ ООН вдалося врятувати мільйони життів, залучаючи кошти донорів та міжнародну політичну волю до вирішення проблем біженців у масштабах, небачених до його заснування.
•    Внесок УВКБ ООН у підтримання миру було відзначено двома Нобелівськими преміями миру ? 1954 і 1981 років. 
•    2011 р. є особливим для УВКБ ООН, оскільки саме цього року відзначають кілька річниць, надзвичайно важливих для біженців та осіб без громадянства в усьому світі. 60-та річниця Конвенції ООН про статус біженців 1951 р. та 50-та річниця Конвенції ООН про скорочення безгромадянства 1961 р. стали двома ключовими моментами в історії після Другої Світової війни у розвитку та утвердження стандартів прав людини. Ці річниці надають можливість усім, включаючи УВКБ ООН та Уряд України, серйозно покращити співпрацю задля біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства, які заслуговують на те, аби жити у безпеці та з гідністю.