ПРЕС-РЕЛІЗ: Агентство ООН у справах біженців схвалює прийняття Кабінетом Міністрів України Плану заходів щодо інтеграції біженців

      

Київ (Україна) - Управління верховного комісара ООН у справах біженців схвалює прийняття Плану заходів щодо інтеграції біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, в українське суспільство на період до 2020 року. Документ було затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2012 року. 

У 2002 році Україна взяла на себе міжнародні зобов?язання щодо захисту біженців, які рятуються від переслідувань, приєднавшись до Конвенції ООН 1951 року ?Про статус біженців?. Прийняття Плану засвідчує прагнення Уряду України полегшити процес інтеграції біженців в українське суспільство, визнаючи потенціал, який вони мають для розвитку суспільства приймаючої країни. В межах проекту ?Місцева інтеграція біженців?, фінансованого ЄС, УВКБ ООН підтримало Уряд в розробці Плану і схвалює цей крок до прийняття відповідальності за інтеграцію біженців. 

З-поміж іншого, у Плані зазначається організація курсів української мови для біженців та шукачів статусу біженця в Україні, курсів з адаптації, залучення органів влади до формування більш позитивного ставлення до біженців, створення робочих груп з питань місцевої інтеграції в різних областях країни та певні кроки щодо забезпечення визнаних біженців житлом. План окреслює завдання профільних міністерств в галузі освіти, соціального захисту та інше. Примітно, що УВКБ ООН долучено до списку виконавців багатьох заходів, отже, ми сподіваємося брати активну участь в процесі реалізації Плану

Однак, УВКБ ООН також відзначає, що, попри попередні консультації, багато рекомендацій УВКБ ООН не було включено у документ. В результаті цього, на думку УВКБ ООН, в Плані відсутні деякі ключові умови для успішної інтеграції біженців, а саме: додаткові заняття для дітей-біженців, визнання документів про середню освіту, доступ до статусу безробітного для біженців, які ніколи не працювали в Україні та інше. Попри попередні рекомендації УВКБ ООН, План не передбачає заснування системи забезпечення визнаних біженців житлом, що є вирішальним для їх інтеграції. УВКБ ООН з жалем відзначає, що не було взято до уваги рекомендацію стосовно щорічного перегляду виконання документу. 

УВКБ ООН сподівається, що Уряд виділятиме достатньо фінансових та людських ресурсів для реалізації Плану заходів щодо інтеграції біженців і розраховує на продовження співпраці з державними органами для усунення недоліків, що перешкоджають інтеграції біженців. 

УВКБ ООН виражає готовність надати свою допомогу в розробці регіональних планів інтеграції, які, відповідно до Плану, мають бути прийняті в усіх областях України.  

Незабаром УВКБ ООН планує організувати захід для преси, присвячений прийняттю Плану.

 

Для отримання додаткової інформації у справі біженців, яким загрожує екстрадиція звертайтеся до Олександри Маковської, Радника з питань громадської інформації, Регіональне Представництво УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні. Тел.: (+380 44) 288-9710. +380 50 310 1767 Електронна пошта: makovska@unhcr.org. Веб-сайт: http://www.unhcr.org.ua.

 

Загальна інформація:

 

• Офіс Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців був створений 14 грудня 1950 р. і почав працювати 1 січня 1951 р.
• УВКБ ООН працює в Україні з березня 1994 р. З 1996 по 2011 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 36 мільйонів доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій та надали допомогу у підтримці життя тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 р. досягла 600 тис. доларів США).
• УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп?ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітету у справах національностей і релігій, обласним міграційним службам, прикордонним службам) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.
• Станом на 1 січня 2012 року в Україні перебуває бл. 2 500 визнаних біженців та 5 875 осіб без громадянства.
• У 2011 році на програми у трьох країнах (Білорусь, Молдова та Україна), втілюваних під керівництвом Регіонального Представництва УВКБ ООН у Києві, було виділено 4,7 млн. доларів США .
• УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливих умов.
• Натепер в усьому світі нараховується 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27,1 мільйони людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983 тис. шукачів притулку).
• За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.
• Протягом останніх 60 років УВКБ ООН вдалося врятувати мільйони життів, залучаючи кошти донорів та міжнародну політичну волю до вирішення проблем біженців у масштабах, небачених до його заснування.
• Внесок УВКБ ООН у підтримання миру було відзначено двома Нобелівськими преміями миру ? 1954 та 1981 років.
• УВКБ ООН відзначає, що Україна взяла на себе зобов?язання дотримуватися норм міжнародного права у сфері захисту біженців коли ратифікувала Конвенцію про статус біженців 1951 року та повідомила про готовність розглянути можливість ратифікації Конвенцій по подоланню проблеми безгромадянства 1954 та 1961 років.