Звіт Агентства ООН у справах біженців: дискримінація меншин без громадянства поширюється у всьому світі

Женева/Київ, 3 листопада 2017 року (UNHCR). Новий звіт Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) застерігає, що дискримінація, ізоляція та переслідування – це сувора реальність для багатьох людей у світі, що не мають громадянства та належать до меншин. Агентство закликає до негайних дій, щоб забезпечити рівні права на громадянство для всіх.

Фото: УВКБ ООН/Ґреґорій Константін

Як зазначається у звіті, понад 75% зареєстрованих осіб без громадянства належать до груп меншин. Якщо їхні проблеми не вирішуються, тривала маргіналізація може спричинити почуття образи, посилити страх, а в найкритичніших випадках – призвести до нестабільності, незахищеності та переміщення.

Звіт ґрунтується на дослідженнях, проведених раніше серпня, коли сотні тисяч представників меншини рохінджа – найбільшої у світі меншини осіб без громадянства – почали тікати з М'янми до Бангладеш. Проте ситуація з рохінджа є прикладом того, до яких проблем можуть призвести роки дискримінації, тривала ізоляція та їхній вплив на ситуацію з безгромадянством.

«Особи без громадянства просто прагнуть тих самих основних прав, які мають усі громадяни. Але меншини без громадянства, як-то рохінджа, часто страждають від закоренілої дискримінації та систематичного обмеження їхніх прав», – заявив Філіппо Гранді, Верховний Комісар ООН у справах біженців.

«Останніми роками було вжито важливих заходів, щоб вирішити проблеми безгромадянства в усьому світі. Проте нові проблеми, як-то вимушене переміщення, масштаби якого все збільшуються, та безпідставне позбавлення громадянства, загрожують цьому прогресу. Держави повинні діяти зараз, і діяти рішуче, щоб покласти край безгромадянству», – додав Гранді.

За останніми оцінками, щонайменше 10 мільйонів людей у світі не мають громадянства. Близько третина з них – діти. В Україні останні дані про масштаби проблеми безгромадянства датуються 2001 роком, коли під час національного перепису понад 82 000 осіб означили себе як такими, що не мають громадянства. Найбільше таких людей проживало в Автономній Республіці Крим, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях. За приблизними оцінками Агентства ООН у справах біженців на червень 2017 року в Україні проживає понад 35 000 людей без громадянства або таких, хто є під ризиком безгромадянства. Значна частина з них належить до етнічних меншин, як-то ромів.

Звіт «Це наш дім: меншини без громадянства та їхнє прагнення до громадянства» опубліковано у третю річницю кампанії Агентства ООН у справах біженців #IBelong, мета якої – покласти край безгромадянству.

В основу доповіді покладено опитування представників меншин без громадянства, що проходили у травні та червні 2017 р., й осіб, які колись були без громадянства та тими, хто є під ризиком безгромадянства. Дослідження відбувалося у Мадагаскарі, країнах колишньої Югославської Республіки Македонії та Кенії, де проблеми меншин без громадянства є показовими для висвітлення питань, з якими стикаються такі люди у всьому світі.

Спираючись на інтерв’ю з більш ніж 120 особами, у звіті наголошується, що для багатьох меншин причиною безгромадянства є саме їхня відмінність: їхні історії життя, їхні вигляд, їхня мова та віра. Водночас, безгромадянство часто загострює ізоляцію, з якою стикаються меншини, та справляє глибокий вплив на всі аспекти їхнього життя: від свободи пересування, до можливостей розвитку, доступу до послуг та до права голосу.

Свідчення, наведені у доповіді, показують, наскільки негативно дискримінація впливає на громади меншин без громадянства та посилює їхню тривогу за свою безпеку. Це також призводить до бідності та ускладнює доступ цих людей до отримання документів, освіти та охорони здоров'я.

Щоб забезпечити дотримання прав людей для меншин без громадянства, кампанія #IBelong, яку проводить Агентство ООН у справах біженців, закликає всі держави зробити наступні кроки:

1) Сприяти натуралізації або підтвердженню національності для меншин без громадянства, які проживають на території країни, за умови, що вони народилися або проживали там до певної дати, або мають батьків або дідусів, які відповідають цим критеріям.

2) Дозволити дітям отримувати громадянство країни, в якій вони народилися, якщо інакше вони залишаються без громадянства.
3) Скасувати закони та механізми, які не дають або позбавляють осіб громадянства на дискримінаційних підставах, як-то расова чи етнічна приналежність, належність до релігійних чи мовних меншин.
4) Забезпечити універсальну реєстрацію народжень для запобігання безгромадянству.
5) Ліквідувати процедурні та практичні перешкоди для видачі документів про громадянство тим, хто має на нього право відповідно до законодавства.

КІНЕЦЬ

Повний текст Звіту можна прочитати тут: http://www.unhcr.org/59f747404

 ***

Про кампанію #IBelong

4 листопада 2014 року Агентство ООН у справах біженців розпочало кампанію #Belong, щоб покласти край безгромадянству. Безгромадянство є штучною проблемою, яку можна відносно легко вирішити та усунути. Завдяки належній політичній волі держав та громадській підтримці, мільйони людей у всьому світі зможуть отримати громадянство та попередити те, щоб діти народжувалися без громадянства. Кампанія #IBelong підтримується Глобальним планом дій, в якому визначено конкретні кроки для держав, щоб вирішити цю проблему. Набувши громадянство, мільйони людей в усьому світі зможуть отримати повний доступ до своїх прав та повною мірою стати частиною своїх громад.

 

Щоб отримати додаткову інформацію звертайтеся до Відділу громадської інформації UNHCR в Україні: +380 44 288 9710, ukrcom@unhcr.org