Внутрішньо переміщені українці залишаються у невизначеності, поки триває четвертий рік конфлікту


ЖЕНЕВА / КИЇВ, 11 серпня 2017 року (UNHCR). Конфлікт на сході України триває уже четвертий рік, і понад 1,6 мільйони внутрішньо переміщених українців прагнуть жити у безпеці, мати достойне житло та можливості для працевлаштування.

Нерегулярні та несподівані обстріли біля лінії розмежування продовжують руйнувати інфраструктуру, що призводить до виникнення нових гуманітарних потреб та загрози переміщення та міграції. Питання безпеки та захисту залишається основним предметом занепокоєння для близько 800 000 людей, які проживають поблизу лінії розмежування у Донецькій та Луганській областях.

У червні 2017 р. Державна прикордонна служба України (ДПСУ) задокументувала понад 1,1 мільйони перетинів лінії розмежування на сході України. Агентство ООН у справах біженців занепокоєне обмеженням свободи пересування цивільного населення, особливо щодо перетину лінії розмежування. Часто на контрольних пунктах в’їзду-виїзду виникають довгі черги та, відповідно, тривалі затримки. Під час очікування люди мають обмежений доступ до таких базових потреб як питна вода, туалети, укриття від непогоди та медична допомога. Такі умови перетину лінії розмежування особливо складні для людей з обмеженою мобільністю та особливими потребами, як то старших людей або матерів із дітьми. Цього року Агентство ООН у справах біженців разом із партнерами надало технічну допомогу для покращення умов перетину пунктів пропуску та зменшення часу очікування.

З початку 2016 року майже 586,000 пенсіонерів та людей похилого віку, які проживають у зоні конфлікту, втратили можливість отримувати пенсії через запровадження українським урядом нових процедур перевірки та ідентифікації. Це вплинуло на найбільш соціально вразливі групи населення, оскільки для багатьох із них пенсії та соціальні виплати – це єдине джерело доходів.

Люди, які проживають на непідконтрольній уряду території, повинні реєструватися у державних інстанціях як внутрішньо переміщені особи, щоб отримувати пенсії та соціальні виплати, які належать їм по праву.

Агентство ООН у справах біженців спільно із партнерами захищає право переміщених людей отримати повний доступ до урядових послуг та виплат, у тому числі виступає за не прив’язування пенсій та соціальних виплат до місця проживання.

Переміщення найбільш негативно позначилося на незахищених верствах населення. Так понад 50 000 людей з інвалідністю були змушені полишити свої домівки. Окрім проблем із доступом до послуг, вони також стикаються з іншими труднощами та дискримінацією через інвалідність, етнічну чи релігійну приналежність.

Мешканці близько 40 населених пунктів, розташованих поблизу лінії розмежування, мають обмежений доступ до медичного обслуговування з причини обстрілів лікарень та замалої кількості аптек. Щонайменше 150 медичних закладів зазнали пошкоджень з часу початку конфлікту.

Діти у постраждалих зонах мають обмежений доступ до навчання через ситуацію із нестабільною безпекою та пошкоджені школи. Щонайменше 700 шкіл були пошкоджені чи зруйновані від початку конфлікту, у тому числі 55 шкіл постраждали з початку цього року. У 2017 році 89 шкіл було відремонтовано за сприяння Агентства ООН у справах біженців.

Масштаби руйнувань є значно більшими, ніж очікувалося –  приблизно 40-60 будинків зазнає ушкоджень щотижня. Понад 10 000 помешкань потребує відновлювальних робіт. У 2017 році Агентство ООН у справах біженців разом із партерами з відбудови житла спромоглися відремонтувати більш ніж 1000 цивільних помешкань, проте постійні обстріли та складні умови безпеки не дають змоги дістатися до багатьох зон, що були уражені вперше.

На початку цього року Агентство ООН у справах біженців провело 123 фокус-групи з населенням, яке постраждало від конфлікту, у тому числі із жінками, дітьми-сиротами, людьми з інвалідністю та серйозними захворюваннями, учасниками ЛГБТІ спільноти у 10 регіонах України. Звіт, що підсумовує це дослідження про спільну оцінку потреб з перших вуст подає інформацію та свідчення від переміщених сімей.

Серед зазначених проблем – питання безпеки, доступу до базових послуг, житла, працевлаштування та засобів для існування. Крім того, жителі населених пунктів поблизу лінії розмежування повідомляють про використання житла громадянського населення у військових цілях. Розміщення військовослужбовців та зброї у житлових зонах ставить цивільне населення під загрозу під час бойових дій.

Агентство ООН у справах біженців закликає усі сторони конфлікту забезпечити захист цивільного населення та цивільних поселень від наслідків боїв та обстрілів і обмежити використання цивільних помешкань у військових цілях.

Повний текст Спільної оцінки потреб біженців, шукачів притулку та внутрішньо переміщених осіб можна знайти ТУТ.