Бюрократичні перешкоди, житло та працевлаштування – спільні проблеми біженців та переселенців в Україні

КИЇВ, Україна, 08 серпня 2017 року (UNHCR). Агентство ООН у справах біженців представило Звіт щодо потреб біженців, шукачів притулку та переселенців в Україні. Оцінка потреб базується на результатах майже 200 фокус-груп, проведених у місцях з найбільшою кількістю переміщеного населення.

 

Фото: УВКБ ООН/Т.Булах

Згідно Звіту, основні проблеми учасників фокус-груп, пов’язані з дискримінацією, адміністративними і бюрократичними перешкодами, пошуком житла та працевлаштування. Усі цільові групи закликали уряд, міжнародні організації, громадянське суспільство та місцеві громади підтримати їхню інтеграцію у толерантне та недискримінаційне суспільство.

Презентуючи результати дослідження, Ноель Калхун, Заступник Голови Агентства ООН у справах біженців сказала: «У Звіті зазначені конкретні ризики у сфері захисту прав та причини, що їх зумовлюють, і змушують вимушених переселенців та осіб, що опинилися під ризиком переміщення, переживати ці труднощі.  Проте саме головне, як вимушені переселенці так і біженці докладають величезних зусиль аби інтегруватись у нові громади. Люди відчувають непевність у своєму майбутньому. Вони дійсно потребують відчуття стабільності, нормальності та приналежності до суспільства».

Фото: УВКБ ООН/Т.Булах

Перший заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, Юсуф Куркчі, висловив подяку за проведену роботу представникам УВКБ ООН, адже рекомендації звіту будуть корисними для державних органів влади.

«Звісно, вирішити усі проблеми одночасно неможливо. Ми працюємо над максимальним спрощенням процедури оформлення документів для ВПО, крім того, розроблені пілотні проекти в регіонах, які передбачають створення нових робочих місць. Що стосується житла, зараз розробляється система пільгового кредитування, але це також потребує деяких змін в законодавстві. Сподіваюся, вже наприкінці 2018 року ми зможемо надати статистику, хто з ВПО скористався таким кредитом», - зазначив Юсуф Куркчі.

Фото: УВКБ ООН/Т.Булах

Описуючи ситуацію, в якій опинилися біженці і шукачі притулку в Україні, Наталія Гуржій, Голова Правління БФ «Рокада», зазначила наступне: «Хоча біженці в цілому є дуже вразливою категорією, тим не менш, державою для них не передбачено ні пільг, ні заходів підтримки - вони мають боротися за своє існування самотужки. Допомога надходить тільки від Агентства ООН у справах біженців. Шукачі притулку взагалі не мають права на соціальний захист і безкоштовну медицину, а біженці – хоч і прирівняні в цьому до громадян України, але не можуть самостійно реалізувати свої права через бюрократичні перепони та недосконале законодавство. Держава має, нарешті, створити систему притулку, яка буде підтримувати тих, хто звернувся за захистом в Україні і давати можливість інтегруватися тим, хто цей захист вже отримав».

Повний текст Спільної оцінки потреб біженців, шукачів притулку та внутрішньо переміщених осіб можна знайти ТУТ.

 

 Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Ніни Сорокопуд, радника з питань громадської інформації, UNHCR Ukraine: +380 50 3101767, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.