УВКБ ООН разом з "Театром Переселенця" презентує спеціальну програму в рамках ГогольФесту 2016

 

КИЇВ, Україна, 16 вересня 2016 р. (UNHCR) - Сьогодні розпочинається одна з найбільших культурних подій Києва - фестиваль сучасного мистецтва ГогольФест 2016. В рамках Гогольфесту діятиме  «Сцена переселенця» - спеціальна театральна програма, де прозвучать історії людей, які втратили свій дім. Куратором програми є «Театр Переселенця» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).

Театр як останній вихід, як останнє сховище під час втечі. Війна триває в наших душах, коли наші тіла вже врятувались від жахіть війни чи переслідувань? Українські, сирійські та німецькі актори шукатимуть відповіді на ці питання в матерії театру, яку вони знають чи раптом дізнались про неї, як про свій єдиний вихід.

«Де Схід?»

18 вересня, 19.30.  Програма «Сцени переселенця» на ГОГОЛЬfest 2016 відкриється виставою «Де Схід?». В ній звучатимуть монологи переселенців, які діляться своїми історіями про життя до і після переселення. Ця вистава стала першою прем’єрою Театру Переселенця в 2015 році. Проект Наталії Ворожбит, Олексія Карачинського і Георга Жено.

«Документальний проект Наталії Ворожбит, Олексія Карачинського та Георга Жено із переселенцями з Криму»

18 вересня, 16.00. Наталя Ворожбит, Олексій Карачинський і Георг Жено представляють ідею проекту з переселенцями з Криму. В Україні з’явилось більше 20 тисяч переселенців з Криму, які пам’ятають кожну хвилину, що минула на сонячному півострові. Крим – сонце і юність українців, як для французів їх південний берег, для латвійців – балтійське узбережжя… Україна залишилась без сонця і молодості, і вперто повертає їх в своїх спогадах.

«ZЛАТОМІSТО»

19 вересня, 19.30. Реальні історії людей, які були змушені залишити свій дім, перебратись до Полтави і тут почати життя з нуля. Учасники проекту «ZЛАТОМІSТО» вийшли на вулицю з питанням « Коли ви переїхали до Полтави?». І виявилось, що приїжджим є кожен другий. Серед цих людей чимало переселенців з Донбасу. Автори називають свій проект боротьбою зі стереотипами – в провінційній Полтаві вони сильні. Інтерв’ю з переселенцями озвучують актори полтавських аматорських театрів. Театр сучасного діалогу (Полтава). Драматург - Ірина Гарець. Режисер -  Галина Джикаєва.

Форум-вистава “Веселкові замки”

20 вересня, 18.30.  Хтось  переїхав до Києва два роки тому, хтось нещодавно. Для когось переїзд відкрив нові горизонти, а хтось починає все з нуля, або просто пливе за течією. В кожного своя історія, але всіх об'єднує досвід вимушеного переселення з міст Донецької, Луганської областей та Криму. А також необхідність будувати у новому місті нове життя. З якими складнощами стикаються жінки? Про що вони мріють, чого хочуть? Наскільки їхні бажання схожі на бажання жінок з інших міст України? Про це та не тільки про це — форум-вистава про жінок-переселенок. Сценарій вистави було створено на серії семінарів з форум-театру для переселенок у лютому-березні 2016 року. Вистава базується на особистому досвіді та історіях учасниць, які є актрисами вистави.  «Театр для діалогу» (Київ). Режисер вистави – Оксана Потапова, джокер вистави – Яна Салахова

«Скелет слона в пустелі»

В рамках програми вперше в Україні пройдуть гастролі німецького театру Максима Горького (Берлін), який у 2014 і в 2016 роках отримав визнання як «Театр року в Німеччині».

22 вересня, 18.30. Перфоманс «Скелет слона в пустелі» - це свідчення сирійського автора Айхам Маід Агха про війну в Сирії. Прем’єра вистави відбулась 9 вересня в рамках проекту STUDIO Я «Втеча, яка мене визначає» в театрі Максима Горького в Берліні.  «Коли ти чекаєш партнера, коли ти оточений, захоплений в порожньому місті. Коли нема більше мосту, щоб його перетинати, і твій друг стає твоїм ворогом. Єдиний вихід – це самотність. І те, що ти бачиш, поступово перетворює місто на скелет слона в пустелі». П’єса була написана в межах лабораторії «Втеча, яка мене визначає» під керівництвом драматургів - ініціаторів Інституту драматургії Маріанни Сальцманн і Максі Обексер.

Круглий стіл: «Біженці та театр»

22 вересня, 20.00. Після проведення вистави «Скелет слона в пустелі»  відбудеться круглий стіл за участю українських та німецьких театральних експертів, яких об’єднує тема вимушеного переміщення, театру та мистецтва. Що театр може зробити з цим гострим людським питанням? Як криза біженців у Європі впливає на театр та мистецтво? Що театр та мистецтво реально можуть зробити, щоб допомогти переселенцям та біженцям? Учасники: Айхам Маід Агха, Мазлам Нергіз, Алік Сардарян, Аліса Коваленко, Олексій Карачинський та Георг Жено. 

«EXIL Ensemble»

Автори проекту «EXIL Theatre» в рамках цього круглого столу представлять свої новаторські ідеї. Проект «EXIL Theatre»  - це новий театральний проект Театру Максима Горького, в якому Айхам Маід Агха бере участь одночасно як автор і актор.

Театр Максима Горького зібрав ще один колектив, який здійснює власні театральні постановки. Ця трупа складається з акторів та актрис із різних країн, які були змушені тікати зі своєї батьківщини через військові дії або страх переслідувань. Театр Максима Горького створив для них новий дім в Берліні – театральний проект з проникливими історіями цих біженців. Цей театр є своєрідною моделлю нового сучасного суспільства, де головною метою є інтеграція біженців у нову громаду.

«Папа розбереться»

25 вересня, 19.00. У рамках фестивальної програми відбудеться показ першої в цьому сезоні прем’єри Театру Переселенця – документальної вистави «Папа розбереться». Історія Наталі Миколаївни, героїні проекту «Де Схід?», підштовхнула колектив театру до ідеї зробити про неї окрему виставу. Коли жінці було за 50, вона вступила до Луганської академії мистецтв і вивчилась на режисера лялькового театру. Вона створила свій власний театр-студію разом із дітьми-інвалідами, але через збройний конфлікт на сході країни була змушена все це залишити. Вона втекла до Києва, де мешкає зараз і намагається знову створити свій ляльковий театр. Драматург вистави Оксана Савченко. Режисери – Ліза Сміт та Алік Сардарян. Автор ідеї – Георг Жено. Актори – Євгенія Відіщева, Анастасія Пугач, Ангеліна Сардарян та Наталія Бедусенко.

«Displaced Kids»

16-24 вересня. В рамках «Сцени переселенця» також діє окрема дитяча програма «Displaced Kids». Зазвичай діти-переселенці дуже важко адаптуються на новому місці. Дитяча програма ставить за мету допомогти дитині звикнути до нових умов проживання за допомогою театральних проектів. В межах фестивалю ми плануємо організувати тиждень дитячих занять з драматургами, акторами та художниками. 24 вересня о 17.00 програма завершиться «виставою-святом», де діти покажуть результат тижневої роботи.
Куратор проекту - Олександр Фоменко.

За новинами можна слідкувати на сторінці заходу у Фейсбук