Агентство ООН у справах біженців визначило перше в Україні «Місто солідарності»

 

МАРІУПОЛЬ, Україна, 21 липня 2016 р. (UNHCR) - Агентство ООН у справах біженців оголосило про початок всеукраїнської ініціативи «Міста солідарності», щоб відзначити та підтримати громади із найкращим досвідом інтеграції переселенців.  Першим такий статус отримав Маріуполь,  де проживає більше 100 тисяч внутрішніх переселенців.

Новий проект має на меті не лише привернути увагу до населених пунктів, а також залучити допомогу міжнародних організацій та донорів. Ініціатива допомагатиме містам із вирішенням проблем переселенців і пошуком довготермінових рішень для них.

«Концепція 'міста солідарності' бере свій початок у Латинській Америці. Ми розпочинаємо цю  ініціативу в Україні, де бачимо надзвичайно велику допомогу переселенцям з боку приймаючих спільнот. Приєднавшись сьогодні до мережі міст солідарності, Маріуполь бере на себе зобов’язання працювати над створенням кращого майбутнього для переміщених осіб», - зазначив Венсан Коштель, Директор Європейського Бюро Агентства ООН у справах біженців (UNHCR).

Фото: УВКБ ООН Україна/А. Щербина

З початку конфлікту Маріуполь прийняв велику кількість людей, що змушені були  залишити свої домівки у  містечках та селах у зоні конфлікту. За офіційними даними, кожен п’ятий житель міста є переселенцем. Як пояснюють міжнародні експерти, досвід співпраці переселенців, влади, місцевих жителів та міжнародних організацій є унікальним прикладом солідарності.

«Маріуполь знає, яким тривалим і непростим є шлях повернення до миру, до миру всередині суспільства,  серед різних категорій мешканців.  Це місто, як одна велика  родина, знайшло в собі сили після обстрілів і руйнувань відновити пошкоджені будинки, поновити життєдіяльність об’єктів інфраструктури.  - Нагадав під час виступу заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.   - Сьогодні перед кожним таким містом стоять серйозні виклики у зв’язку з великою кількістю переселенців, яких вони приймають, в кожному місті потрібно налагодити процес доступу до усіх необхідних послуг для  людей, які втратили свої домівки через бойові дії на Сході. Тому Міністерство з питань тимчасово окупованих територій на внутрішньо переміщених осіб в своїй діяльності буде робити акценти на регіонах, які передусім потребують такої допомоги».

Фото: УВКБ ООН Україна/А. Щербина

Зобов’язання сторін у сфері захисту прав та підтримки переселенців зафіксували у меморандумі про співпрацю між Агентством ООН у справах біженців (UNHCR) та Маріупольською міською радою, який було підписано у рамках Форуму  20 липня.

«Це велика честь для Маріуполя, що старт проекту «Міста солідарності» розпочалася саме у нас. Впевнений, що це було правильне рішення, адже Маріуполь за останні два роки показав, що це дружнє місто для кожного, хто сюди приїжджає. Ми прийняли сотні тисяч людей. Звичайно, хтось із них із різних причин повернувся назад. Але багато лишилося, і тепер Маріуполь – їх дім. Ми не говоримо про проблеми, хоча їх маса. Ми знайшли шляхи вирішення більшості із них разом із людьми, із міжнародними організаціями. Маріуполь – символ віри, і я переконаний, що ми станемо символом відновленого Донбасу», - зазначив Вадим Бойченко, міський голова Маріуполя.

Як зазначив представник Агентства ООН у справах біженців  в Україні Пабло Матеу,  це лише початок проекту і мережа міст солідарності буде розширюватися в Україні. «Зараз іде процес визначення наступних міст. Ми бачимо успішні приклади співпраці у громадах на півночі Донецької області, у Луганській, Київській та Харківській областях».