Агентство ООН у справах біженців закликає прийняти у найшвидший термін законодавство, що забезпечить захист внутрішньо переміщених осіб в Україні

    

15 вересня 2014 року. Київ. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) вітає зусилля Верховної Ради України щодо якнайшвидшого прийняття нового законопроекту, який регулюватиме питання дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. Відповідно до офіційної інформації, наразі нараховується принаймні 310 тисяч осіб, переміщених з території Криму і Донбасу. Вони потребують допомоги, зокрема, доступу до освіти, медичних послуг, місць проживання, працевлаштування та навіть їжі і теплого одягу.

 

Ми сподіваємось, що Парламент України схвалить Проект Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.” Комітет Верховної Ради України Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин уже розглянув законопроект, забезпечивши відповідність його норм міжнародним стандартам, зокрема «Керівним принципам з питання про переміщення осіб всередині країни». «Ми вітаємо рішення Комітету та бажання наблизити законодавство про внутрішньо переміщених осіб до міжнародних вимог»,  - підкреслив Регіональний представник УКВБ ООН у Білорусі, Молдові та Україні Олдріх Андрисек.

Надто багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і досі не мають можливості реалізувати свої права. Багато з них втратили все, включаючи домівки, документи, засоби існування та навіть зв’язки з членами своїх сімей. Прийняття спеціального законодавства допомогло б вирішити проблеми, з якими щодня стикаються переселенці. Закон дозволить надати їм тимчасову підтримку в забезпеченні гуманітарних потреб, захистивши від дискримінації і спростивши певні процедури таким чином, щоб згадані особи могли повною мірою скористатись своїми правами, як це можуть зробити решта українців. Закон також допоможе з реалізацією довгострокових рішень: працевлаштування, зарахування до шкіл і пошук житла в інших частинах України, а також повернення до місць попереднього проживання.

Законопроект визнає права і свободи внутрішніх переселенців, а також встановлює просту процедуру реєстрації внутрішньо переміщених осіб та надання їм тимчасового житла. Він також спрощує доступ до ряду громадських, економічних і соціальних прав, таких як реєстрація за місцем проживання, працевлаштування, пенсійні та інші соціальні виплати. Закон також передбачає допомогу ВПО у добровільному поверненні до попередніх місць проживання  і доступ до соціального житла або іпотечного кредитування на пільгових умовах для тих, хто хоче оселитися в іншому місці.

УВКБ ООН закликає членів Парламенту працювати над подальшим удосконаленням законопроекту з метою забезпечення його більшої відповідності до міжнародних стандартів. Наприклад, іноземці та особи без громадянства, які легально проживають в Україні – чоловіки чи дружини громадян України, біженці, іноземні студенти – повинні також отримувати допомогу держави у випадку внутрішнього переміщення. На практиці, більшість місцевих органів влади наразі активно допомагають внутрішнім переселенцям і варто використовувати напрацьовані механізмами, що вже довели свою ефективність, й надалі. Необхідно розробити конкретні заходи для надання невідкладної допомоги особам, які не можуть бути зареєстровані відразу через великий наплив ВПО, а також для полегшення становища осіб, що були зареєстровані до моменту набрання законом чинності.

УВКБ ООН сподівається, що згаданий законопроект буде схвалено і його прийняття стане відповіддю на прохання про реальну допомогу з боку ВПО. Внутрішньо переміщені особи мають право знати, на яку допомогу від держави вони можуть розраховувати. Вирішення практичних адміністративних проблем, таких як отримання допомоги по безробіттю чи перереєстрації приватного бізнесу в новому місці перебування, потребує ефективної і прозорої правової бази.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Ніни Сорокопуд, Регіонального представництво УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні. +380 50 3101767 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ; www.unhcr.org.ua