Представництво УВКБ ООН в Україні

 

   

УВКБ ООН відкрило представництво в Україні в 1994 році. У 2002 році Україна приєдналася до Конвенції про статус біженців 1951 року та Протоколу до неї 1967 року, а у 2013 році  – до Конвенції про статус апатридів 1954 року та Конвенції про скорочення безгромадянства 1961 року. Головним завданням УВКБ ООН в Україні є надання допомоги державним органам, а також моніторинг виконання міжнародних зобов’язань країни у галузі захисту біженців.

 

Основними напрямками діяльності УВКБ ООН є:

• Сприяння створенню ефективної системи захисту біженців і законодавства відповідно до міжнародних стандартів.

• Забезпечення захисту всіх осіб, що знаходяться під опікою УВКБ ООН.

• Фінансова підтримка для самозабезпечення, місцевої інтеграції а також допомога у добровільному поверненні.

• Створення гуманітарного простору для переміщених осіб і шукачів притулку в контексті змішаного міграційного руху.

• Боротьба та попередження випадків безгромадянства, викликаних, серед іншого, розпадом Радянського Союзу.

• Надання допомоги біженцям, шукачам притулку та переміщеним особам.

• Навчання представників державних органів та неурядових організацій, які працюють у сфері захисту біженців та переміщених осіб.

• Інформаційні заходи, спрямовані на посилення захисту біженців та боротьбу проти расизму та ксенофобії.

В 2014 році в Україні виникла проблема внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з Криму та cходу країни. УВКБ ООН продовжує підтримувати уряд та громадські організації, які забезпечують потреби ВПО через надання юридичної, матеріальної та соціальної допомоги. Агентство зосереджує свою діяльність на посиленні гарантій дотримання прав і свобод для більш ніж 1,3 мільйона внутрішніх переселенців, покращенні їх життєвих умов та забезпеченні довготермінових рішень.

Мандат безгромадянства

На додаток до захисту біженців та внутрішньо переміщених осіб УВКБ ООН має мандат для запобігання безгромадянству та пошуку рішень для осіб без громадянства.

Станом на 1 січня 2012 року, 7 391 осіб без громадянства зареєстровані в Білорусі, з них 6 896 постійно проживають і 495 мають право на тимчасове проживання у країні. У 2011 році 1 348 осіб (всі категорії) отримали білоруське громадянство. У 2011 році спостерігалося зниження числа постійно проживаючих осіб без громадянства в Білорусі на 11%.

Молдова є єдиною з трьох країн регіону, яка приєдналася до Конвенцій про безгромадянство 1954 та 1961 років у квітні 2012 року. У цій країні зареєстровано 2 046 осіб без громадянства. Щоб краще розуміти та задовольняти потреби осіб без громадянства в Молдові, УВКБ ООН започаткувало пілотний проект-дослідження, спрямований спочатку на поселення з переважною більшістю мешканців ромської національності, які не мали громадянства. Молдова також звернулася з проханням до УВКБ ООН надавати допомогу особами в Придністров'ї з метою підвищення обізнаності щодо нових процедур визначення безгромадянства у Молдові.

У 1996 році уряд України запросив УВКБ ООН для надання допомоги у відновленні інтеграції колишніх депортованих осіб, які повернулися до Криму. УВКБ ООН відреагував на це запуском масштабних кампаній по отриманню громадянства, працевлаштуванню, відновленню житла та вихованню толерантності. Допомога УВКБ ООН в обсязі 5,3 млн. доларів США за останні одинадцять років по реінтеграції тих, хто повернувся до Криму, є найбільшою комплексною програмою, пов'язаною з запобіганням і скорочення безгромадянства, які УВКБ ООН реалізувало до цих пір у світі. У результаті близько 250 тис. репатріантам була надана допомога в отриманні українського громадянства. Станом на 1 січня 2012 року, 5 875 осіб без громадянства постійно проживають в Україні (згідно даних Міністерства внутрішніх справ. Реєстрація почалася у 2003 році, коли відповідні процедури були узгоджені з Законом про імміграцію 2001 року). України оголосила, що вона наразі розглядає необхідність підписання Конвенцій про безгромадянство.

У співпраці з партнерськими НУО в Криму УВКБ ООН допомогло близько 90 тис. колишніх депортованих осіб в отриманні українського громадянства у відповідності до договору між Україною та Узбекистаном про порядок зміни громадянства для колишніх депортованих осіб та їхніх нащадків (діяв з жовтня 1998 року по 31 грудня 1999 року та з листопада 2000 року по 31 грудня 2001 року). Крім того, близько 10 500 колишнім депортованим особам без громадянства було надано допомогу Фундацією з натуралізації та прав людини "Сприяння" в отриманні українського громадянства в період 1997-2000 років; а 1 700 колишніх депортованих осіб, які стали особами без громадянства у зв'язку з ліквідацією радянських паспортів, отримали українське громадянство в період з 2001 по  2011 роки.

Щороку близько 3 тис. колишніх депортованих осіб та їх нащадків повертаються до Криму, тому УВКБ ООН продовжує надавати безкоштовну юридичну допомогу через місцеву НУО. В Україні, за попередніми оцінками,  може перебувати до 40 тис. осіб без громадянства.