Що таке УВКБ ООН?

 

   

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) забезпечує захист і допомогу біженцям у різних країнах світу. Агентство з головним офісом у Женеві (Швейцарія) було створене Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 4 грудня 1950 р. і розпочало свою роботу в 1951 р. На початковому етапі його основною метою було надання допомоги більш як мільйону біженців у Європі по закінченню Другої Світової Війни. Однак, оскільки кількість людей, які змушені були залишити свої домівки протягом наступних десятиліть, зростала по всьому світу,  мандат Агентства переглядався кожні п'ять років. У грудні 2003 р. Генеральна Асамблея ООН вирішила зняти обмеження у часі мандату УВКБ ООН до вирішення проблеми біженців. Протягом своєї історії, Агентство допомогло більше ніж 50 мільйонам людей успішно розпочати нове життя, отримавши дві Нобелівські премії миру - у 1954 та 1981 роках.

Сьогодні УВКБ ООН є одним з провідних гуманітарних агентств світу; його персонал нараховує 6 500 співробітників, які допомагають 20,8 мільйонам людей у понад 100 країнах. Це - не лише біженці, але й інші групи, такі як шукачі притулку та біженці, які повертаються на батьківщину, а також окремі категорії з близько 20-25 мільйонів людей, які переміщені в межах їхніх власних країн та офіційно визнані "внутрішньо переміщеними особами".

Юридично біженці визначаються як особи, котрі знаходяться за межами власної країни внаслідок добре обґрунтованих побоювань стати жертвами переслідувань через їхню расу, релігію, національність, політичні погляди чи приналежність до певної соціальної групи, і не можуть чи не бажають повертатися додому. Як гуманітарна неполітична організація, УВКБ ООН має дві базові та пов'язані між собою мети - захищати біженців і шукати шляхи для того, аби допомогти їм розпочати нове життя у відповідних умовах.

Міжнародний захист є наріжним каменем роботи Агентства. На практиці це означає забезпечення поваги до базових прав біженців та гарантування того, що жодна особа не буде недобровільно повернута до країни, у якій вона має підстави побоюватися переслідувань - цей процес відомий як "вислання".

УВКБ ООН сприяє поширенню міжнародних угод стосовно біженців та наглядає за дотриманням урядами міжнародного біженського права. Його персонал працює у різноманітних місцях - від столичних міст до віддалених таборів та прикордонних зон - намагаючись надати вищезгаданий захист та мінімізувати загрозу насильства, у тому числі сексуального, жертвами котрого стають багато біженців навіть у країнах, що надають притулок.

Організація шукає довгострокових рішень, допомагаючи біженцям повернутися на батьківщину, якщо умови це дозволяють, інтегруватися у країнах, що надали їм притулок, або ж переселитися до третіх країн.

УВКБ ООН майже повністю фінансується за рахунок доровільних внесків, в основному від урядів, але також і від міждержавних організацій, корпорацій та приватних осіб. Воно отримує обмежений внесок із загального бюджету Об'єднаних Націй, менше 2% від загальної суми бюджету на адміністративні витрати та приймає негрошові внески, в тому числі у вигляді наметів, медикаментів, вантажівок та повітряних перевезень.

Коли гуманітарні кризи стали більш складними, УВКБ ООН розширило як кількість, так і типи організацій, з якими воно працює. Серед агентств системи ООН, які співпрацюють з УВКБ ООН - Світова продовольча програма (СПП), котра постачає продукти харчування та предмети першої необхідності для біженців, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), Програма розвитку ООН (ПРООН), Управління з координації гуманітарних справ (УКГС) та Верховний комісар ООН з прав людини. Серед інших організацій - Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ), Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (МФЧХ), Міжнародна організація з міграції та більш ніж 570 неурядових організацій.