Конвенції про безгромадянство 1954 та 1961 років

   

Особа без громадянства - це людина, котру не визнає громадянином жодна країна. Кілька мільйонів людей у світі знаходяться у цій правничій невизначеності, отримуючи лише мінімальний доступ до національного чи міжнародного юридичного захисту чи до таких базових прав як охорона здоров'я та освіта. Міжнародні конвенції про безгромадянство були ухвалені у 1954 році (Конвенція про статус осіб без громадянства) та 1961 році (Конвенція про скорочення безгромадянства).

Хоча деякі біженці можуть не мати громадянства, не усі особи без громадянства є біженцями - однак УВКБ ООН займається проблемою безгромадянства. У 1974 році Генеральна Асамблея ООН попросила УВКБ ООН надавати обмежену юридичну допомогу, а у 1996 році уповноважила агенцію розширити її роль за рахунок сприяння уникненню та скороченню безгромадянства у світовому масштабі. Та ж Резолюція закликала держави приймати законодавство про громадянство з метою скорочення безгромадянства, у відповідності до принципів міжнародного права, зокрема запобігаючи довільному позбавленню громадянства, та попросила УВКБ ООН активно сприяти приєднанню до міжнародних конвенцій про безгромадянство. Нещодавно Виконавчий комітет УВКБ ООН висловив стурбованість з приводу затяжного характеру окремих ситуацій безгромадянства та закликав УВКБ ООН приділити їм особливу увагу і розглянути із зацікавленими державами заходи щодо покращення та припинення таких ситуацій.

Статистика щодо розподілу осіб безгромадянства в Україні (за віком та областях) за переписом населення 2001 року  

Конвенція про статус осіб без громадянства (1954)

Конвенція про скорочення безгромадянства (1961)

Гражданство и безгражданство: Руководство для парламентариев (2005)

Cумісність положень законодавства України з Конвенцією 1961 року та Конвенцією 1954 року (2005) 

Безгражданство: Принципы анализа в целях предотвращения сокращения и защиты (2008)

Стратегия УВКБ ООН в сфере безгражданства: Концептуальная записка (март 2010 г.)

УВКБ ООН, Руководящие принципы по вопросам безгражданства #3: Определение статуса лиц без гражданства на национальном уровне (17 июля 2012 г.)

UNHCR, DIP: The 1954 Convention relating to the Status of Stateless Persons: Implementation within the European Union Member States and Recommendations for Harmonisation (on statelessness determination practice, pages 23-29) (2003)

Закон Республики Молдова "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты" N 284  от  28.12.2011 (процедура определения лиц без гражданства)

Закон Республики Молдова "О режиме иностранцев в Республике Молдова" No 200 от 16.07.2010 (процедура определения лиц без гражданства - с изменениями 2016)

The Decree of the President of Georgia "On Approving the Rules for Stateless Status Determination" (27.06.2012) 

Дослідження: Проблема безгромадянства в Україні та шляхи її вирішення (2014)

Practices and Approaches in EU Member States to Prevent and End Statelessness (commissioned by the Policy Department for Citizen's Rights and Constitutional Affairs at the request of LIBE Committee), November 2015.